^ Back to Top
facebook

Jozef Pekara

Sa narodil 15. 7. 1920 v Borskom Petre, bývalý v osade Šuja pri Rajci a predchádzajúci v Rajeckých Tepliciach, kde 5. 4. 2005 aj zomrel. 

pekara 1Výber profesie nebol náhodný. Vzťah k drevu a práci s človekom Jozef Pekara už od detstva. Neboli to okolité lesy a rezbársky územia, ktoré by mohli byť profesijnou cestou tejto výraznej osobnosti. Jeho otec bol debnár a starší brat Ján dostal ako rezbár. Sám čaká dláta ako desaťročný ... Učí sa dostať k vychýrenému rezbárskemu majstrovi Jozefovi Brieštenskému (* 1879 - † 1956). Pod jeho možnými žiadateľmi, ale aj rozvinutými nákupnými možami tvoriacich cestujúcich. Jozef Pekara navrhuje návrhy v ľudovejmeleckom družstve REZBÁR v Rajci nad Rajčiankou (1950). Činnosť družstva bola zameraná na produkciu rebzárskych výrobkov na základe architektov, výtvarníkov a neistých medov aj na trhu.Sakrálna tvorba bola bývalým režimom tolerovaná, mohla by byť povestným ALE, a viac dodatkami… Po odchode na dôchodok sa majster nenašiel v plnom rozsahu. Malo by byť dielo, kde budú ďalšie úspešné skúsenosti, ktoré budú mať, reprezentatívne - SLOVENSKÉ. Majster sa v roku 1980 púšťa do výroby diela, ktorý má odkaz na veriteľa, ktorý má na starosti Slovenskú republiku, rezbára a konštruktéru. Začal sa rodiť Slovenský betlehem .

Zo slov Jozefa Pekaru: Myšlienku možného betlehema, kde som biblickými únikmi a exotickou krajinou nahradil úniky z minulých rokov Slovenska a prenasledovala ešte viac gólov vo výrobnom družstve Rezbár v Rajci. Keď som sa dostal na zaslúžený odpočinok, tak som si čas aj na niečím nabitom. Pustiť sa do tejto práce znamenalo veľké riziko, aby som veľmi túžil betlehem dokončiť. Pätnásť rokov som premýšľal, stružlikal, projektoval.

Aj pochybnosti ma občas chytali. Ale keď som spravil strednú časť s majestátnym Kriváňom, môže sa stať symbolom platby krásnej Slovenska. Ak nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie, nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie. Podobný betlehem je možné v Terchovej, ale ten je veľmi maličký a ja som nechcel opakovať.  
Pôvodne som uvažoval len o zachytení stredného a severného Slovenska. V mojej myslienke slovenského betlehema je podporovaný dôstojný pán Vojtech Valent. V prípade, že je finančná situácia v budove domu, kde je umiestnená. Trvale na tom, aby bolo možné zachytiť celé Slovensko, čo, čo vidia návštevníci, je vlastně jeho zásluha. Otec Valent sa, bohužiaľ, už vysviacky betlehemu, ktorý bol jeho snom, nedožil.Je to veľká škoda, je to jeho zásluha. Ja som zažil v živote veľa krásnych chvíľ, spomína si starý majster. Ak si chcete dovoliť rodinnú príslušnosť, či už ide o narodenie dieťaťa, či už je to moja najsilnejšia skúsenosť, práve týmto vysviacka. Zrazu som i ja videl betlehem inak ako verie, keď som na vlastnej len hranici. Neviem vyjadriť presne, čo som cítil, aby sa vari ani opýtala nedá. Ale bolo to veľmi emotívne, zvlášť silné. Bol som vari po prvý raz spokojný sám tak sám. Podľa toho, ako sa vyvíja betlehem v Európe neexistuje. Filigránske dielo je veľmi vzácne, že ide o národne motivované dielo. Ažaž opis opis opis, opis opis deb staré staré deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb deb Je tam aj práca valachov a baču, i medveď, ktorý kradne ovce. Ovcami je pokrytá jedna stráň. ktoré kradne ovce. Ovcami je pokrytá jedna stráň. ktoré kradne ovce. Ovcami je pokrytá jedna stráň.

V maličkej dielničke sa rodili jednotlivé figúrky a projektoval sa celkový plán. Kým všetky domy mali tmavé okná, v majstrovom dome svietila maličká žiarovka dlho do noci. Bolo treba vyriešiť veľa zdanlivých maličkostí, napríklad prevody jednotlivých vyrezávaných postavičiek.

Vyrezať pevnú figúrku mi trvalo asi tri dni. Ak sa však figúrka mala pohybovať, to už bolo čosi iné. Musel som jej urobiť pohyblivé ruky, či nohy, a tak som neraz kľačal, aby som zistil, aké pohyby má napríklad drevorubač pri pílení dreva. Podľa toho som robil pevné telo a osobitne pohyblivé ruky. Takáto postavička mi trvala aj týždeň. Problém som mal aj s prevodmi a tempom pohybov. Chlapi na gátri navaľujú drevo pomalšie, ako ho pília. Aj terchovskí muzikanti hrajú na husličkách tie naše krásne slovenské pesničky rezko, ale harmonikár musí ťahať mechy v menšom rytme.

Jeden z prvých oficiálnych hostí, ktorí videli betlehem ešte v majstrovej dielničke úplne hotový, bol Ján Chryzostom kardinál Korec. Oči mu behali z jednej postavičky na druhú a zastavili sa mu na postavách dvoch deduškov, ktorí sedia pod jabloňou. 
- Toto je naše Slovensko tak, ako ho vidíte vy. Ľuďom sa bude páčiť. Je veľmi krásne. Ale najviac závidím tým dvom...

Slovenský Betlehem vzbudil už v očakávaných prevádzkových operáciách. Prichádzajúci návštevníci zo všetkých účastníkov Slovenska. Medzi zahraničnými návštevníkmi prevládajú zájazdy z Nemecka, Rakúska, Maďarska, Poľska. Toto unikátne dielo navštívili aj veľvyslankyne Japonsko, Kanady i turisti z Jeruzalema. Z najznámejších osobností Slovenska sú manželky bývalého prezidenta Emíliu Kováčovú, predstaviteľov Matice Slovenskej republiky, osobnosti ľudí, kultúrneho života z domova a zo zahraničia.

V zákroku je rezbárskeho nožíka skrytá láska.